facebook youtube zonerama logo instagram

Cyklozájezd Strážnice 2020

25.-27.9. 2020 jsme se vydali na druhý letošní cyklozájezd a to do oblasti Jižní Moravy.

Předpověď počasí na tento víkend byla nepříznivá. Vyrážíme v pátek ráno z Kostelce nad Orlicí- Sopotnice- Ústí nad Orlicí, kde dobíráme další účastníky zájezdu. Celkový počet účastníků je 33. Za Svitavama začíná jemně pršet. Do výchozího místa našeho putování Luhačovic dojíždíme za deště, proto se rozhodujeme o zrušení etapy na kolech a provádíme prohlídku lázeňské kolonády se sedmi léčivými prameny v Luhačovicích. Po prohlídce pokračujeme do Kunovic, kde si též prohlížíme krásy města. K večeru přijíždíme do Strážnice, kde se ubytováváme v campu v chatkách.
Do sobotního rána jsme se probudili s doprovodem deště. Vyčkáváme a v 10 hod. sundáváme kola z vleku a vyjíždíme na naše první kilometry. Naše cesta vede zámeckým parkem kolem Veselské brány po úzké silničce až do Tvarožné lhoty a do Kněždub, kde se zastavujeme u rodného domku bratří Úprkových- významných malířů a sochařů. Dále pokračujeme přes Tasov do Kuželova, kde si ve stylové horňácké hospůdce dáváme oběd. Část nás vyjíždí k větrnému mlýnu s expozicí horňáckého bydlení. Sjíždíme zpět na Malou Vrbku a stoupáme po úzké asfaltové cestě na vrchol Výzkum (439m.n.m.) kde pokračujeme po travnaté cestě přes Kněždubský háj do rekreační oblasti s nádrží Lučina. Odtud pokračujeme přes Radějov, kde opět stoupáme a tlačíme kola po travnatém terénu na Holý Vrch s rozhlednou. Zde se kocháme nádherným výhledem na obec Radějov, Chřiby, Hostýnské vrhy a Bílé Karpaty. Pokračujeme po travnaté cestě, která končí v lese úzkým chodníkem. Opět tlačíme kola z kopce dolů po blátivé cestě do údolí k nádrží a rekreační oblasti Mlýnky. Dál podle Sudoměřického potoka, který tvoří hranici se Slovenskem dojíždíme do Sudoměřic, kde navštěvujeme vinné sklípky. Po krátké přestávce pokračujeme do Petrovic do proslulých sklípků Plže- Památková rezervace z roku 1993. Ochutnáváme burčák a za tmy pokračujeme do Strážnice kam přijíždíme ve 20 hod. Večer sedíme při country muzice ve zdejší restauraci. Celý den bylo pod mrakem ale jízda na kole byla příjemná.
V neděli vstáváme do slunečného dne a vyjíždíme opět zámeckým parkem, kde odbočujeme na cyklostezku, která nás dovádí do Veselí nad Moravou. Projíždíme městský park s pohledem na zámek a po cyklostezce podél silnice dojíždíme do Moravského Písku. Dlouhým stoupáním vjíždíme do Domanína a přes Těmice do Ořechova (zámek). V zámecké restauraci se občerstvujeme. Trochu se zatáhlo a ochladilo. Přes Važany stoupáme k rozhledné Floriánka, odkud jsou opět nádherné rozhledy- hlavně na Bílé Karpaty, Chřiby a údolí Moravy a hrad Buchlov. Přes Tučepy a Boršice dojíždíme do Smrďavky (lázně) a Buchlovic (zámek). Opět stoupáme přes Břestek s nádherným výhledem na hrad Buchlov a přes Tupesy sjíždíme na Velehrad /klášter, jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě). Někteří účastníci jeli přes Veselí na Moravě a Uherské Hradiště do Modré s archeo skanzenem a teráriem.
Při nakládání kol se zase vyjasňuje a je celkem teplo. Děláme hromadné foto a odjíždíme přesně v 16 hod. zpět domů.

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu zonerama