facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2022

7. května 2022 se konal 48. ročník pochodu Přes tři hrady, kterého se zúčastnilo více než 9 tisíc účastníků.

V sobotu 7. května 2022 se po dvouleté přestávce, způsobené covidovou pandemií, uskutečnil již 48. ročník této významné turistické akce Pardubického kraje. Oproti předchozím ročníkům pořadatelé připravili několik novinek a tradiční startovní místa (Sopotnice, Potštejn, Žampach) byla doplněna o Kostelec nad Orlicí.

Pečlivá příprava organizátorů, krásné počasí a rozkvetlá jarní příroda se velkou měrou podílely na spokojenosti a pohodě účastníků. Přestože nebyly překonány dosavadní rekordy, přivítali jsme velký počet pěších a cyklistů:

Sopotnice                    2 803

Potštejn                       5 069

Žampach                     1 103

Kostelec nad Orlicí    317

CELKEM       9 292 účastníků

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu zonerama

 Videozáznam z akce opět pořídil Josef Hradecký:

 

 První účastníci pochodu vyráželi ze hřiště v Sopotnici směrem na Potštejn již před sedmou hodinou. Pěší si vybírali jako obvykle ze tří tras – 15, 30 a 50 km. Cyklisté mohli zvolit jednu ze čtyř tras (30, 50, 100 a 150 km) a pro horská kola se nabízely dvě trasy (40 a 60 km). Celkem se zde registrovalo 2 378 pěších a 425 cyklistů. Za zmínku stojí výkon p. Pavla Stejskala z Rychnova nad Kněžnou, který uběhl 50 km za pouhých pět hodin. Poslední účastníci se vraceli ještě po 19. hodině.

Moderátorem byl po celý den Luděk Vinzens z Českých Libchav, který má bohaté zkušenosti z podobných akcí. A své úlohy se i tentokrát zhostil s přehledem. Nezapomněl připomenout také dva zakládající členy sopotnického odboru turistiky a dlouholeté organizátory pochodu – Slávu Lžíčaře a Miloslava Coufala, kteří již nejsou mezi námi.

Jako každoročně členové fotbalového oddílu připravili i letos bohatý výběr občerstvení. Turistická kavárna nabízela po celý den kávu a výborné zákusky, ve stánku se suvenýry se prodávala nová funkční trička s logem pochodu. Chyběly jen domácí koláče, které v minulých ročnících pekly místní ženy a o které byl vždycky velký zájem. Místní hasiči zajišťovali parkování na louce U dubu a nabízeli občerstvení před Modlivým dolem, v lesíku za Brnou a pod železničním mostem u Divoké Orlice.

Na kontrolním stanovišti v Liticích nad Orlicí u restaurace Zátiší i letos vystoupila pro účastníky pochodu instrumentálně vokální skupina GEMMA ze Sopotnice.

Potštejn nabízel zejména kratší trasy pro pěší. Nejoblíbenější byly 5 a 9 km pro rodiny s dětmi, doplněné v Záměli miniokruhem Floriánkova stezka – letos ve znamení Sportujeme s Floriánkem. Na trase stezky děti plnily nachystané úkoly a mohly se zúčastnit slosovatelné ankety o hodnotné ceny. V areálu bývalého hostince U Karla IV. si všichni mohli prohlédnout výstavu Voraři na Divoké Orlici.

Kromě toho mohli turisté vyzkoušet tři nové trasy (12, 17 a 25 km), zapojit se do projektu Běžecká turistika (12 km) nebo využít trasu pro koloběžky v délce 25 km.

O hudební doprovod a moderování akce se na Bělisku postaral stejně jako v minulých letech Standa Vašátko ze Sopotnice. Novou atrakcí byl historický Pivní vagón, který nabízel turistům občerstvení na železniční výhybce v areálu firmy Diafrikt při cestě na Brnou.

Na Žampachu se letos startovní, kontrolní a cílové stanoviště přesunulo z nádvoří zámku k altánu u hřiště. Turisté si tak mohli v klidu prohlédnout areál arboreta a parky okolo zámku, včetně zajímavého smyslového parku, děti se mohly zabavit v dětském koutku u infocentra.

Pěší si vybírali ze tří tras (5, 14 a 15 km), cyklisté ze čtyř (16, 23, 30 a 38 km) a pro horská kola byly připraveny dvě varianty (30 a 56 km). Ani letos nechyběly koloběžky, i když počet startujících nebyl velký. V areálu zámku bylo připraveno bohaté občerstvení a příjemné odpoledne zpestřilo vystoupení hudební skupiny Dynamic z Opočna.

Novým startovním místem byl Kostelec nad Orlicí. V letošním roce uplyne již 100 let od otevření cesty Dr. J. S. Gutha-Jarkovského, která vede po červené turistické značce z Kostelce nad Orlicí do Letohradu přes zříceniny hradů Velešov, Litice, Žampach a Kyšperk. U příležitosti tohoto výročí byla tato trasa zařazena do našeho pochodu se třemi cíly - Potštejn (11 km), Litice (17 km) nebo v Letohrad (35 km).

Letos se také soutěžilo, a to o cenu registrovaného účastníka. Vítězem se stala Markéta Joštová z Třebechovic pod Orebem, která obdržela poukaz od CK Kudrna z Brna.

Ani tentokrát nebudou chybět autentické záznamy z průběhu pochodu, které pořídili osvědčení Josef Hradecký s kamerou a Standa Barvínek s fotoaparátem. Navíc v rámci propagace akce Česky pěšky natáčela v Sopotnici a Potštejně televize Nova, a tak jsme si mohli připomenout tuto událost v její reportáži, uvedené 13. května t. r. ve Snídani s Novou.

Celá akce by se nemohla uskutečnit bez úzké spolupráce s partnery, jimiž byly Sopotnice, Potštejn, Kostelec nad Orlicí, Domov pod hradem Žampach a spolek Má vlast, můj domov ze Záměle a za finanční podpory ze strany 13 sponzorských firem. Poděkování patří všem organizátorům, jejich pomocníkům z řad občanů jednotlivých obcí a místním spolkům, kteří se podíleli na zdárném a hladkém průběhu.

Už teď se těšíme na setkání zase příští rok. Termín pochodu je plánován na 6. května 2023.

Na závěr ještě citace několika zápisů z Knihy dojmů v Sopotnici; letos jich bylo 40 a vesměs jen pozitivních:

 • Děkujeme za prima pochod. Trasa jako vždy, počasí super. Občerstvení na každém rohu. Šabalovi Hraštice
 • Šli jsme jako třída a ušlo to. Kluci nás vytáhli…. 8. třída Sopotnice
 • Krásné počasí pro cyklovýlet. Děkujeme organizátorům za skvělou přípravu. Masíčko výborné, koláčky také. Benešovi, Brandýs nad Orlicí
 • Absolvovali jsme hodně pochodů. Letošní pochod byl zase bezva. Jezdíme sem ze Severočeského kraje, okr. Chomutov. Rodina Částkova a Budákova
 • Šli jsme v plné sestavě a užili si díky vám parádní den. Lenka, Eliška, Šárinka Holubovy a Lucinka
 • Díky za super den. Přijeli jsme úplnou náhodou a teď už víme, že budeme jezdit pravidelně. Eva a Majo z jižní Moravy a středního Slovenska
 • Krásný cyklovýlet. Jeli jsme 50 km. Jen malé zklamání - Na Vyhlídce chybělo občerstvení! Zuzka a Petr

 Přehled účasti dle jednotlivých startovních míst a tras:

 Sopotnice      
Počet účastníků 
      Žampach Počet účastníků 
      Potštejn             
Počet účastníků
      Kostelec nad Orlicí Počet účastníků
Pěší 15km 2026   Pěší 5km 488   Pěší 5km 1719   Stezka G. Jarkovského 317
Pěší 30km 309   Pěší 14km 188   Pěší 9km 1424      
Pěší 50 km

43

  Pěší 15 km 189   Pěší 12km 1256      
Cyklo 30km 178   Cyklo 108   Pěší 17km 435      
Cyklo 50km 66   Horská kola 120   Pěší 25km 208      
Cyklo 100km 17   Koloběžky 10   Běh 5      
Cyklo 150km 2                                   Koloběžky 22      
Horská kola       162