facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2015

9. května 2015 se konal již 43. ročník pochodu Přes tři hrady, který se zapsal historicky nejvyšší účastí za dobu pořádání této akce.

Videozáznam z akce pořídil, tak jako každý rok, Josef Hradecký:

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu logo zonerama

Asi jen málokdo čekal, že letošní ročník pochodu bude mít větší počet účastníků než ten loňský rekordní. Nečekané se však stalo skutkem. Registrovalo se 9 494 turistů!! Loni přišlo 9 045 turistů, letos to tedy bylo o 449 více. Někteří fantastové už odhadují, zda a kdy překročíme hranici 10 000. Pochod není honbou za rekordy. Velká účast pořadatele potěší, důležitější však je spokojenost účastníků. Tu se pořadatelům zatím daří udržet. O našem pochodu se také pochvalně vyjádřili přítomní představitelé nejvyšších orgánů KČT, kteří byli letos pochodu přítomni. Vždyť náš pochod je, co se účasti týče, druhým největším pochodem v republice.

Hodně také záleží na počasí. A počasí letos bylo příznivé, právě tak na putování jarní rozkvetlou přírodou. Asi jsme si je zase dobře objednali. Pochodníků a cyklistů přibývalo od rána plynule, žádné fronty u prezence se v Sopotnici netvořily. Na našem hřišti bylo plno různých prodejců, kteří nabízeli své zboží. A to ještě mnohé zájemce o místo pro prodejní stánek museli pořadatelé odříci. Místa už se totiž nedostávalo. Bylo tomu tak i v Potštejně Na bělisku.

Letošní účast : Celkem registrovaných turistů 9 494 (nový rekord)

Z toho bylo 8 487 na pěších trasách a 1 007 cyklistů.

V Sopotnici: celkem 4 308, z toho pěších 3 601, cyklistů 707

V Potštejně : celkem 4 074 (nový rekord, jen pěší trasy)

Na Žampachu : celkem 1 112, z toho pěších 812, cyklistů 300 (nový rekord)

O hladký průběh na všech třech startovních a cílových místech (Sopotnice, Potštejn, Žampach) se postaralo minimálně 117 organizátorů.

V Sopotnici

Na parkovišti U dubu napočítali naši hasiči, kteří parkování zajišťovali, celkem 770 parkujících aut, což je více než před rokem (loni 676).

V Knize dojmů své dojmy po příchodu do cíle sdělili pouze 43 účastníci. V naprosté většině vyjádřili svou spokojenost.

Od rána nabízely příchozím na hřišti své chutné koláče členky sopotnického Klubu žen.

O občerstvení tisíců účastníků se spolehlivě starali zkušení členové místního fotbalového oddílu. Kromě toho nabízeli občerstvení na trase mezi Potštejnem a Liticemi naši hasiči.

Na hřišti rozložili své stánky různí prodejci. Někteří přijíždějí na náš pochod už tradičně. V jednom stánku obdržel zdarma každý účastník pochodu, který se prokazatelně zaregistroval, Sládkovu limonádu (plechovka 0,25 l, Staropramen). Velký zájem byl o suvenýry z pochodu, které nabízel odbor KČT Sopotnice v bohatém výběru. V dalších stáncích byly k dostání např. kaktusy, turistické mapy, balónky, sladkosti, textil, turistické potřeby, tisk, turistické zájezdy i jiné zboží.

V cíli na hřišti v Sopotnici vyhrávala účastníkům k dobré pohodě skupina RELAX z Dobrušky. Po příchodu do cíle obdrželi úspěšní účastníci diplom a medaili. Většinou domů nespěchali, vzhledem k pěknému počasí poseděli u stolů, nebo polehávali na ploše fotbalového hřiště.

Veškeré dění komentoval a informace podával osvědčený komentátor Josef Diblík, včetně průběžných počtů účastníků. Těch hodinu od hodiny utěšeně přibývalo.

Pořadatelé zvládli nečekanou účast celkem velmi dobře. Prozíravě posílili prezentaci na 15 km, takže příchozí byli odbaveni rychle a nevznikaly fronty.

V Potštejně

Letošní počet účastníků byl v Potštejně opět rekordní. Parkoviště byla plná aut, na Bělisku byly stejně jako v Sopotnici různé prodejní stánky a navíc pro děti pouťové atrakce. I zde nečekaný nával příchozích účastníků zvládali pořadatelé dobře. Připravená parkoviště byla plně obsazena.

V 11,00 hod. startoval turistický Běh pro zdraví. Zúčastnili se ho 22 běžci, více než loni (9).

Pořadí závodníků nebylo vyhlašováno, pouze tři vylosovaní obdrželi ceny od firmy Hervis sports (sportovní potřeby).

Od 14,00 hod. proběhlo 10. SETKÁVÁNÍ na cestě Dr. Gutha-Jarkovského, za účasti představitelů ústředního a oblastního výboru KČT. K přítomným promluvil starosta Potštejna Petr Dostál, předseda odboru KČT Sopotnice Petr Lžičař st. a hosté z ústředí i oblasti KČT.

V Potštejně, vzhledem k odpolednímu programu, vystoupily dokonce hudby tři: Black Buřiňos, Band-a-SKA a Ponny Expres.

Na Vochtánce byly v rámci pohádkového odpoledne pro děti připraveny soutěže.

V Záměli

V Záměli velmi dobře spolupracuje s pořadateli pochodu místní spolek „Má vlast – můj domov“. Do Záměle na kontrolu směřují z Potštejna kratší trasy, určené pro rodiče s dětmi, pro děti i pro vozíčkáře. Vzorně byl opět připraven miniokruh pro děti - Floriánkova cesta

se soutěžemi, letos ve znamení pohádek z Večerníčků. Ve staré hospodě U Karla IV. mohli návštěvníci shlédnout výstavu pivních tácků. Pořadatelé v Záměli jsou ustrojeni do pestrých kostýmů pohádkových bytostí. I zde bylo o občerstvení dospělých i dětí dobře postaráno.

Na Žampachu

Startovní a cílové místo na Žampachu patří k pochodu Přes tři hrady již 8 let, od roku 2008.

Pořadatelsky je zajišťováno pracovníky Domova pod hradem Žampach. Také zde dosáhli letos rekordní účasti, když na třech pěších trasách a šesti cyklotrasách startovalo 1 112 registrovaných turistů.

O občerstvení se postarali zaměstnanci Domova pod hradem, účastníkům vyhrávala skupina SONG.

V Liticích

Tradiční kontrolu v Liticích zajišťuje již dlouhodobě rodina našeho rodáka Petra Martince. V Liticích se stýkají všechny trasy u penzionu V Zátiší. Bývá tam vždy dost plno. Z Litic do Potštejna už se jde vlastně v průvodu stovek lidí.

Ačkoli byl hrad Litice nedávno postižen havárií zdiva, přece měli účastníci pochodu na hrad přístup. Bezprostředně po pochodu však bylo rozhodnuto o celosezónním uzavření hradu, s ohledem na bezpečnost návštěvníků.