facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2014

Jestli někomu přálo v sobotu 10. května štěstí, tak to bylo určitě pochodu Přes tři hrady a jeho účastníkům. Za velmi příznivého počasí se pochodu a cyklojízdy zúčastnil rekorní počet 9 045 turistů a cyklistů.

Videozáznam z akce pořídil, tak jako každý rok, Josef Hradecký:

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu logo zonerama

42. ročník pochodu Přes tři hrady (a 30. ročník cyklojízdy Přes tři hrady na kole) měl na počasí rozhodně větší štěstí než jeho loňský předchůdce. Ačkoli dny před pochodem neměly nijak výstavní počasí, v sobotu 10. května 2014 se jako zázrakem udělalo překrásně. Příslib nádherného dne přilákal na trasy do Sopotnice, do Potštejna i na Žampach rekordní počty účastníků. Že to bylo opravdu výjimečné štěstí na počasí, podtrhla neděle, která už byla chladnější a deštivá. Turistů zavítalo na náš pochod nečekané množství, což pořadatelům působilo jisté organizační potíže, které však průběžně zvládali. Ale k těm letošním účastnickým rekordům.

Celková účast na pochodu (pěší trasy i cyklo trasy) 9 045 registrovaných turistů – nový rekord. (dosud v roce 2012 – 7 519)
Na pěších trasách putovalo 7 918 turistů (nový rekord, dosud 6 505)
Na cyklotrasy vyjelo 1 127 cyklistů (nový rekord, dosud 1 105)
V Sopotnici se evidovalo 4 044 účastníků
V Potštejně se přihlásilo 3 986 pochodníků (nový rekord, dosud 2 771)
Ze Žampachu starovalo 1 015 turistů (nový rekord, dosud 875)
Dalším rekordem asi byl počet zaparkovaných aut. V Sopotnici U dubu jich hasiči, kteří parkování řídili, napočítali 676. Problémy s parkováním aut měli prý jak v Potštejně, tak na Žampachu. Pro množství přijíždějících už nebylo dost místa.

Nejde však pouze o rekordy, daleko důležitější je spokojenost přijíždějících účastníků našeho pochodu. Jak byli spokojeni, ukáže příští ročník naší turistické megaakce, která si i letos určitě udrží druhé místo v republice. Nelze však tvrdit, že všichni účastníci byli spokojeni. V takovém počtu se vždy najdou tací, kteří budou s něčím nespokojeni. Někteří to pak napíší do Knihy dojmů. Letos se v ní objevilo jen v Sopotnici 86 zápisů. Vedle pochvalných bylo i několik stížnosti, že se na někoho nedostala tatranka, že v lese bylo bláto, že je někde špatné značení apod. Naštěstí těch stížností je daleko méně, ale pořadatelé se jimi přece jen zabývají, aby v příštích ročnících pochodu nebyly žádné. Pokud to ovšem lze. Všem se vyhovět nedá.

V Sopotnici na hřišti panovala už od rána pohoda. Jak přibývalo účastníků, tvořily se u prezence fronty, které však, až na některé vypjaté okamžiky, pořadatelé zvládali. O občerstvení se dobře postarali naši fotbalisté. K dispozici měli přítomní celou řadu prodejních stánků, od turistických suvenýrů, přes prodej motokol, elektrospotřebičů, sladkostí, kaktusů, oblečení apod. Koláče nabízel už tradičně místní Klub žen. K poslechu vyhrávala skupina PONNY EXPRES, která však pro závadu na ozvučení musela produkci ukončit dříve. Odpoledne, když se turisté vraceli do cíle, bylo hřiště plné odpočívajících pochodníků a cyklistů, kterým se po hezkém zážitku z pochodu ani domů nechtělo.

Na Vochtánce bylo připraveno pohádkové odpoledne se soutěžemi a hudbou.

V Potštejně byla situace obdobná jako v Sopotnicvi. Nečekané množství turistů pořadatele zaskočilo. Museli zvládnout davy příchozích na prezenci, a odpoledne i chybějící medaile. S tak vysokou účastí se opravdu nedalo počítat předem. I v Potštejně byla celá řada prodejních stánků, pro děti jízda na autíčkách, skákací hrad a jiné atrakce. Kontrola byla na hradě, kde měli účastníci pochodu slevu na vstupném.

V Záměli připravily obětavé místní pořadatelky bohatý program pro děti i jejich rodiče. Vedle Floriánkovy stezky to byla i expozice věnovaná železnici s modelem trati Týniště - Letohrad. Kontrola byla v železničářských uniformách, gril obsluhovali kati, byl i hastrman Floriánek. Děti si mohly hrát v dětském koutku. V Záměli si snad každý přišel na své.
Kovářův dvůr v Brné nabízel průchozím turistům občerstvení, farmářské trhy i jízdu na koních.
Za Brnou rozložili sopotničtí hasiči svoji nabídku občerstvení pro procházející pochodníky.
V Liticích je tradiční místo kontroly u hospody. Také na hrad Litice měli účastníci pochodu vstup se slevou.
Na Žampachu je startovní s cílové místo v Domově pod hradem. Na účastníky zde čekaly tři pěší trasy a 6 cyklotras, v areálu zámku bohaté občerstvení. K poslechu vyhrávala kapela TRUMF z Rokytnice v Orl. horách.
Odpoledne v Sopotnici byl předán vylosovanému cyklistovi, účastníkovi 30. roč. cyklojízdy Přes tři hrady na kole, poukaz na jízdní kolo. Tím šťastným majitelem nového kola se stal pan Luděk Kočí z Libchav.
Při příležitosti 40. výročí založení Klubu českých turistů v Sopotnici (1974) udělil ústřední výbor KČT některým členům našeho odboru vyznamenání. To přímo v Sopotnici na hřišti předával přítomný předseda Ústředního výboru KČT Mgr. Vratislav Chvátal. Vyznamenání převzali Petr Lžičař st., Josef Diblík, Petr Lžičař ml., Antonín Bušák, Miloš Coufal ml., ing. Marie Seimlová, ing. Jan Seiml. Nepřítomným oceněným budou vyznamenání předána při jiné příležitosti.

Několik zápisů z Knihy dojmů ...

Sice jsem jel jen 30 km na kole, ale bylo to supr a čeká mě ještě 2O km domů. (Lukáš)
Krásná procházka s přáteli a pejskem. (Stáňa)
Zdraví vás rychnováci. Bláto a počasí bylo super, těší nás, že jsme přispěli k dnešní rekordní účasti. (bylo nás 10 – podpisy a dovětek: Šponar jezdí v tatře)
Užili jsme si to, jen toho bláta bylo trochu moc (Věra+Petra+Tomáš+Terča, Pochovi z Kolína)
Musím přiznat, že jste se polepšili, nicméně má GPS stále ukazuje 17 km. Žádám o opětovné přeměření. Ale už opravdicky! (MUDr. Filip Gabalec, Ph.D., Hradec Králové)
Bylo to krásné, byl to pochod super. Až na ty tatranky, co nám nedali. Ach ty tatranky!
SUPER! Zase chybí odpaďáky!
Nožky bolí, dech nestačí, bláto šílené všude, ale bylo to supéééér!!
Děkujeme, krásná atmosféra jako vždy, jsem zde 15-tý ročník a nikdy neopomenu další účast. (Petr ......., Bílina v ústeckém kraji)
Je to moc krásný pochod, šli jsme patnáctku a jako tradičně byla v Brné krize. (Magda, Karolína, Markéta)
Bahenní lázeň byla nej, nej, nej ....(Pekeláci)
Bylo to moc pěkné, potkali jsme spoustu psů a pěkných holek, ale boty máme od bláta. No což, hlavně že se točí dobré pivo. (...?...)
Moc dlouhé, sotva jsem to zvládal! (Honzík)
Častolovští Bružtí (?) zdraví sopotnické Vidláky. Super den!!
Příští rok opakujem! Super nálada, super pořadatelé, super počasí! (Martinka, Týna, Jitka, Ruda)

Na závěr: Velké poděkování všem obětavým organizátorům a pomocníkům, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k vynikajícímu průběhu a výsledku pochodu, i ke krásným dojmům účastníků letošního ročníku Přes tři hrady. Dík směřuje ke spolupořadatelům - obcím Sopotnice a Potštejn, Domovu pod hradem Žampach, Občanskému sdružení Má vlast-můj domov Záměl. Ocenění zaslouží i sopotničtí fotbalisté, sopotničtí hasiči a také Klub žen. V neposlední řadě je třeba poděkovat i mnoha sponzorům, bez jejichž dlouholeté vstřícnosti a pochopení by náš pochod nebyl tak úspěšný.
Vážíme si i všech spoluobčanů, kteří buď na pochod přijdou jako jeho aktivní účastníci, nebo jako pozorovatelé, i těch kteří s pochopením přežijí ten jeden den v roce, kdy je Sopoltnice plná cizích lidí, jízdních kol a motorových vozidel. Díky vám všem za pochopení.