facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2013

11.května 2013 proběh již 41. ročník pochodu Přes tři hrady a 29. ročník cyklojízdy Přes tři hrady na kole. Opět jsme doufali ve vysokou účast, ale tentokrát nám počasí nebylo nakloněno. I přes velmi nepříznivé počasí, které v této míře bylo naposledy před 22 lety, se pochodu a cyklojízdy zůčastnilo celkem 2 848 turistů a cyklistů, což bylo přímo skvělé.

Videozáznam z akce pořídil, tak jako každý rok, Josef Hradecký:

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu logo zonerama

Na letošní pochod jsme se připravovali stejně jako v posledních letech. Jakousi novinkou tohoto ročníku pochodu byl běh turistů na 14 km. S tímto požadavkem přišlo ústředí KČT, Potštejna přijeli dva její zástupci a celý běh zorganizovali. Na běh měli přihlášení účastníci limit (asi 2 hod.) a z těch, kteří v limitu doběhli, byli vylosováni a odměněni tři startující. Jednotlivcům se čas neměřil. Pořadí se neurčovalo.

Propagace pochodu proběhla v menším rozsahu, než tomu bylo při loňském jubilejním ročníku. Propozice, plakáty, sdělovací prostředky. Bylo vyjednáno mimořádné zastavení některých vlaků na zastávce Sopotnice a posílení autobusových spojů.
V pátek večer před pochodem začalo pršet a pršelo celou noc i ráno a dopoledne v den pochodu. Toho jsme se řadu let obávali. Letošní 41. roč. pochodu pořádně zmokl! V celé historii našeho pochodu se tak stalo teprve potřetí. Poprvé to bylo při 5. roč. v roce 1977. Tehdy se prezentoval 451 účastník. Za 14 let přišel další zmoklý pochod. Stalo se tak v roce 1991 při 19. ročníku. V tom roce se dostavilo pouhých 310 turistů, z toho bylo 10 cyklistů. Od té doby uplynulo 22 let a přišel další déšť. Každoročně se nás lidé ptají, jaké jsme si objednali počasí. Co jim odpovídat? Říkáme, že jsme si objednali to nejpěknější počasí, ale že záleží také na sv. Petrovi. Zatím nám to vycházelo. Po 38 ročníků nám počasí přálo, až nám mnozí kolegové záviděli. Jednou to přijít muselo. Po loňské rekordní účasti jsme byli připraveni na stejně vysoké počty. Bohužel. Museli jsme se spokojit s mnohem menší účastí. Ale vzhledem k tomu, že náš pochod už si za ta dlouhá léta získal vysoké renomé, nebyla účast nijak katastrofálně nízká. Mimořádné zastavení vlaků na zrušené zastávce Sopotnice nebylo zbytečné. Ráno přijelo vlakem dost turistů, pěších i cyklistů s koly. Za vytrvalého deště bylo v 9,00 hod. přihlášeno 576 turistů, v 10,00 hod. už to bylo 1 765 přihlášených a v 11,00 hod. 2 338. To však ještě nebylo číslo konečné. Kolem desáté hodiny přestalo pršet, vysvitlo dokonce slunce. Mnozí zvážili situaci se zlepšeným počasím a vydali se na pochod až před polednem.

Celkem bylo na třech startovních místech evidováno 2 848 turistů.
V Sopotnici evidovali 1 356 účastníků, pěších bylo 1 182 a cyklistů 174.
v Potštejně 1 220, na Žampachu 272.
Na pěších trasách putovalo 2 618 turistů,
na cyklotrasy vyjelo 230 cyklistů.

To jsou jistě, s ohledem na nepříznivé počasí, velmi slušné počty účastníků. Pořízené snímky a natočený videodokument dosvědčují atmosféru na pochodu, která nebyla nikterak stísněná. Rovněž zápisy v Knize dojmů, byť jich bylo méně než jindy, jsou optimistické, nikdo si na nepřízeň počasí, či na pořadatele nestěžuje. Ačkoli byl terén jistě kluzký a pro chůzi nijak příjemný, žádný úraz nebyl pořadatelům hlášen. Navíc jsme letos zakoupili několik nových lékárniček do cílových míst a na kontroly pro případ potřeby. Letos jsme jich pravděpodobně nevyužili, což je vlastně dobře.

V průběhu roku jsme koupili nové stoly a židle pro prezentaci v Sopotnici a v Potštejně. Místa ve velkém stanu v Sopotnici jsme museli stěsnat, abychom tam mohli umístit také stoly pro vyplňování přihlášek a několik panelů s informacemi. Zpravidla stávají venku, ale pro déšť to jinak nešlo. Fotbalisté s občerstvením vSopotnici na tom byli obdobně. Zrána postavili stoly pod střechu šaten, když přestalo pršet, seděli lidé venku, ale odpoledne, když opět začalo pršet, stěhovali se hosté zpět pod střechu. Ti, kteří zajišťují pro účastníky pochodu občerstvení, na to byli letos dost špatně. Připravili se na velké počty turistů, zásobili se, ale déšť zredukoval konzumenty i tržby. Také stánkaři na tom byli obdobně. Zpravidla se jich dost sjede na všech třech startovních místech. Letos jich však pro déšť tolik nebylo jako jindy. V Sopotnici vedle našeho stánku se suvenýry stál stánek zdejšího prodejce Jana Hájka, který nabízel sportovní oblečení. Dále přijeli prodejci trekkingových holí, zdravotních ponožek, cukrovinek. Zmrzlinový stánek našich fotbalistů v deštivém počasí asi mnoho zmrzliny neprodal. Sopotnický Klub žen, který už po několik let napeče a prodává při pochodu chutné koláče, měl letos o koláče zájem. Ženy prý jich napekly z 28 kg mouky.

Obdobná byla situace jak v Potštejně, tak na Žampachu. V Záměli bývá kontrolní místo. Tamní občanské sdružení „Má vlast- můj domov“ sídlí při pochodu ve starobylé hospodě
„U Karla IV.“ Je tam kontrola tras z Potštejna a oblíbená Floriánkova stezka, pro rodiče s dětmi. Na ní děti plní různé úkoly a dostávají odměny. Bývá tam plno, protože členové sdružení, kteří obsluhují stanoviště i občerstvení, jsou oblečeni jako pohádkové bytosti. Také tudy vede speciální trasa pro vozíčkáře. I tam se museli pořadatelé přizpůsobit deštivému počasí. Jaksi mimo hlavní organizační složky pochodu se zapojuje do dění kemp Vochtánka. Z čistě komerčních důvodů tam připravují pro účastníky pochodu, kteří tudy procházejí, občerstvení a také nějaké atrakce pro děti. Rovněž sopotničtí hasiči už tradičně poskytují porodníkům občerstvení za Brnou, směrem na Litice. Naši hasiči také zajišťují v obci parkoviště pro účastníky pochodu. Při dvou posledních ročnících stálo na parkovišti na 500 aut. Letos bylo parkoviště rovněž připraveno, ale pro déšť nebylo v provozu. Auta by z louky nevyjela. Vzhledem k menší účasti nebylo parkoviště třeba, auta se vešla do vsi.
V cíli v Sopotnici na hřišti byla docela klidná pohoda. Na rozdíl od jiných let se lidé dlouho nezdržovali, navíc když odpoledne kolem třetí hodiny začalo opět pršet.

Na závěr několik postřehů z Knihy dojmů ze Sopotnice. I těch bylo z pochopitelných důvodů letos méně, pouhých 19.

Počasí a bláto trápí nás, ale za rok jsme tu zas! (Honza M.)
Bláto bylo super !!! (T)
I přes to počasí a bláto jsme si to užili. Máte to skvěle zorganizované. (Barča+David+Jirka)
Bláto, klouzavo, ale bylo to pěkné. Budu sem chodit každý rok. (Maty Š.)
Nová trasa vyzkoušena, nakonec jsme neplánovaně skončili až v Sopotnici. Příští rok zase.
Mokré od hlavy až k patě, ale stálo to za to. (??)
Ahoj! Byli jsme tady v sedmi lidech, a kdo se podepsal, tomu se to líbilo. (6 podpisů)
Pardubickým fanouškům se tady líbilo a příští rok zase. (Ivča a Verča)
Bylo to fajn, pršet začalo až po topince na Vochtánce. Za rok dorazíme zase ! (5 bab z Bohdanče, Rybitví a Blata)
Není nad léčivé bláto a tunu vody. Ať se daří i příští hrady. (Bob a Sojka z České Skalice)
Vyjadřuji upřímný obdiv organizaci za trvání tradice i přes nepříznivé počasí. Užili jsme si to i tak, a možná i o to víc. (??)