facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2011

Za velmi krásného počasí, přímo vybubnovaného, proběhl 39. ročník pochodu Přes tři hrady a 27. ročník cyklojízdy Přes tři hrady na kole. Pořadatelé, vzhledem k vývoji počasí i k předchozí masivní propagaci akce, tajně doufali ve vysokou účast, a ti nejsmělejší ji odhadovali tak na šest tisíc. Skutečnost však předčila všechna očekávání.

 

Stejně jako v posledních letech se startovalo ze tří míst. Vedle Sopotnice to byl Potštejn a Žampach. Pořadatelé byli připraveni na všech třech místech na velkou návštěvu. Na přípravách zajištění pochodu a cyklojízdy se podílely obce Sopotnice, Potštejn, Domov pod hradem Žampach a občanské sdružení Můj domov, Má vlast. O občerstvení účastníků se starali v Sopotnici místní fotbalisté, na trase za Brnou sopotničtí hasiči, Vochtánka, Domov pod hradem Žampach, penzion V zátiší v Liticích a některá další zařízení. Jistě ke spokojenosti putujících turistů. Záštitu nad letošním ročníkem pochodu převzali hejtmani obou krajů. Za kraj Pardubice hejtman Radko Martínek, za kraj Hradec Králové hejtman Lubomír Franc. K nim se přidal také senátor Miroslav Antl. Akci sponzorsky podpořily některé podniky jako Velo Vít sport, Federal-Mogul Kostelec nad Orlicí, Pekárna Lično, Lesy ČR, Ota Stárek České Libchavy, Reklamy Špaček Kostelec nad Orlicí, Spojovací materiál Leoš Mužík, Oborová zdravotní pojišťovna, Giga sport, Uniprint Rychnov nad Kněžnou, TTV group.

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu logo zonerama

Ale jak je to s těmi rekordy?

Rekordu bylo dosaženo v absolutní účasti. Letos při 39. ročníku pořadatelé evidovali 7 071 účastníka. Dosavadní rekord v účasti z roku 2009 (5 759) byl překonán o 1 312 turistů. Druhého rekordu bylo dosaženo v účasti cykloturistů. Letos se prezentovalo 1 105 cyklistů. Starý rekord z roku 2009 (1 078) byl překonán o 27 cyklistů.

Příštího roku 5. května 2012 se v Sopotnici a okolí půjde jubilejní 40. ročník našeho oblíbeného pochodu Přes tři hrady. Dnes už zbývá do 100 000 návštěvníků pouze 519. Takže, když se ve zdraví toho jubilejního pochodu dožijeme, budou pořadatelé moci už záhy ráno vyhlásit a odměnit stotisícího účastníka.

Vraťme se však ještě k letošnímu pochodu několika podrobnostmi.

V Sopotnici startovalo 4 089 turistů. Z toho bylo pěších celkem 3 171. Na 15 km 2 921, na 30 km 211 a na 50 km 39. Cyklistů se prezentovalo 918 takto: na 30 km 286, na 50 km 166, na 65 km 48, na 85 km 24, na 100 km 24, na 150 km 12 a na horská kola 358.

Hřiště v Sopotnici bylo od časných ranních hodin do pozdního večera, ba až do noci, plné lidí a hudby. Odpoledne účastníkům vyhrávala skupina Ponny expres, večer se pak konalo hojení puchýřů, ale to už bylo jen pro otrlé.

Velkou atrakcí byly vyhlídkové lety vrtulníkem. Vylosovaných 16 účastníků pochodu mělo let zdarma, ostatní si mohli let za přijatelnou cenu zakoupit. Celkem prý se nad naší krajinou a nad hlavní trasou pochodu na 15 km (Sopotnice, Litice, Potštejn) proletělo na 130 zájemců. Zpočátku nebyl zájem o lety tak velký, ale k večeru už byly poměrně dlouhé čekací doby.

V Potštejně bylo startovní a cílové místo už potřetí. Poprvé to bylo v roce 2009. I v Potštejně letos padl rekord. Prezentovalo se tam 2 154 účastníků, to je o 634 více než bylo dosud v roce 2009 – 1520. V Potštejně se chodí pouze tři kratší pěší trasy na 5, 9, 13 km. Jmenují se bezbariérová, rodinná a výhledová. Všechny vedou přes Záměl, kde je na tamní kontrole „U Karla IV.“ pro děti připraven miniokruh Floriánkova stezka, plná pohádkových bytostí a soutěží. Trasy z Potštejna jsou určeny především pro rodiče s dětmi a s kočárky, případně pro vozíčkáře.

Na Žampachu se startovalo poprvé v roce 2008, takže letos to bylo již počtvrté. Na Žampachu připravili pořadatelé dvě trasy pěší o délce 5 a 15 km a čtyři cyklotrasy dlouhé 14, 25, 33 a43 km. I tyto trasy jsou vhodné pro rodinnou pěší turistiku, či cykloturistiku. Letos na Žampachu startovalo celkem 828 účastníků. Z toho na pěších trasách 641 a na cyklotrasách 187. Také na Žampachu byl překonán dosavadní rekord v účasti. Dosud platil rekord 776 turistů z roku 2008. Ten byl o 52 účastníky překonán.

Účastníkům na Žampachu vyhrávala skupina Bečobend a o jejich potřeby a pohodlí se pečlivě starali zaměstnanci Domova pod hradem.

Počet pořadatelů, kteří v den pochodu zajišťovali celou organizaci, se dá stěží spočítat. Vlastní zabezpečení startu a cíle pochodu letos zajišťovalo ve všech startovních místech na 65 pořadatelů. K tomu bylo nutno připočíst pracovníky u občerstvení, hasiče, kteří organizovali parkoviště a možná i další služby, o nichž ani nevíme. Mim ochodem, letos při rekordní účasti stálo na improvizovaném parkovišti U dubu na 500 osobních automobilů. Při tom však mnozí další přijíždějící na pochod svá auta zaparkovali někde jinde ve vsi. Bez organizovaného parkování už by byla situace s průjezdností obce neúnosná. Takže – dík našim hasičům.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří jakkoli pomohli organizačně zajistit tak obrovskou akci, jakou bezesporu pochod Přes tři hrady je. Přispěli tak k propagaci dobrého jména naší vesnice, která nemá ani tisíc obyvatel. Při pochodu se letos obec počtem lidí sedminásobně zvětšila. Poděkování směřuje ke všem, kdož přispěli svou podporou tak velké akce, ať už finančně, či hmotně. V neposlední řadě je třeba poděkovat i sedmitisícihlavému davu turistů za jejich ukázněné chování. Nezaznamenali jsme žádné výtržnosti, škody, či zranění. Alespoň se k pořadatelům žádné stížnosti nedonesly. Při tak velké účasti už je to co říci. Možná i proto se k nám lidé opakovaně vracejí. Láká je nejen krásná krajina, jarní příroda, vyhlášené počasí, ale určitě i dobrá organizace. A to poslední je jistě zásluhou nás všech, kteří se na organizaci pochodu podílíme.

Příštího roku je před námi jubilejní 40. ročník pochodu Přes tři hrady. Už nyní přemýšlíme o tom, jaký bude, aby byl opět výborný a bez chyby, Věříme, že všichni pomocníci a příznivci nám svou přízeň zachovají a pomohou zajistit průběh jubilejního ročníku pochodu.

Ještě jednou tedy díky za letošní pomoc. Bez vás všech bychom sami nedokázali nic tak velkého.