facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2018

5. května 2018 se konal 46. ročník pochodu Přes tři hrady, kterého se zúčastnilo téměř 12 tisíc účastníků.

  Letošní ročník opět přilákal velké množství účastní s rekordní účastí 11 817 registrovaných turistů a cyklistů.

Z toho na pěší trasy vyrazilo 10 721 turistů a na cyklotrasy vyjelo 1 096 cyklistů.

 Podle startovních míst to bylo:

 • Sopotnice   4 759 
 • Potštejn     5 589 
 • Žampach   1 469 

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu zonerama

 

 Videozáznam z akce opět pořídil Josef Hradecký:

 

Letošní pochod Přes tři hrady proběhl za krásného počasí a přilákal nebývalé množství účastníků. Ti vytvořili několik nových rekordů, co se účasti týče. Mluvíme o rekordech, ale o ty přece vůbec nejde. Jak to vyjádřil jeden z pořadatelů, jde především o spokojenost těch, kteří k nám přicházejí a přijíždějí, i o spokojenost pořadatelů, o jejich pocit z dobře vykonané práce.
Celkový počet registrovaných účastníků dosáhl letos čísla 11 817.(Dosud 10 345 v roce 2016.) Letos jsme přivítali už 150 000. účastníka. (100 000 účastníků překročeno v roce 2012.)
 150 tisící účastníkV Sopotnici na centrálním parkovišti U dubu napočítali hasiči 979 zaparkovaných aut. Někteří však říkají, že těch zaparkovaných aut bylo více jak jeden tisíc! V každém případě je to určitě také dosud nejvíce.
Podle ohlasů účastníků a informací od pořadatelů, měl letošní ročník celkem hladký průběh. To i navzdory tomu, že ve středu Sopotnice byl ztížený průjezd z důvodu opravy silnice. Nikdo si nestěžoval. Snad jen na dopravu. Ačkoli byly posíleny vlakové a autobusové spoje, přidány mimořádné autobusy, nestačilo to.
V Sopotnici se hřiště začalo plnit účastníky pochodu už krátce po sedmé hodině a s přibývajícím časem jich bylo stále více. Doslova davy přicházely na hřiště od parkoviště U dubu a také od Dolního konce, když přijely vlaky. Ačkoli byla doprava posílena, jak vlaková, tak autobusová, nestačila svézt všechny účastníky podle jejich představ. Pravidelné, ani zvláštní autobusy a vlaky byly přeplněny. Nakonec snad všichni na místo vybraného startu dorazili. Ať pěšáci, nebo ti na kolech. V Sopotnici o příchozí pečovalo více než padesát pořadatelů. Letos nebylo tolik prodejních stánků jako jindy, ale zase nechyběly domácí koláče, které napekly místní ženy. Loni koláče nebyly a byla po nich poptávka. Jako jindy, i letos se prodaly všechny. Po celý den byl také zájem o Turistickou kavárnu, která kromě kávy nabízela různé druhy zákusků. O žíznivé a hladové bylo po celý den postaráno také vzorně. Zasloužili se o to, jako už tradičně, naši fotbalisté. Dosti značnému zájmu se těšila také prodejna suvenýrů. Trička pochodu pro dospělé se dokonce vyprodala.
Na hřišti v Sopotnici vyhrávala odpoledne kapela RELAX z Dobrušky až do 18,30 hod. Když se unavení turisté vraceli z vybraných tras, převzali diplom a medaili, koupili si nějaké občerstvení a uléhali k odpočinku na ploše hřiště, nebo usedali ve velkém partystanu. Také v Liticích na kontrole měli letos živou hudbu. Vstoupila tam instrumentálně vokální skupina GEMMA ze Sopotnice. Na hřišti v Sopotnici po celý den podával informace příchozím turistům a dalším návštěvníkům osvědčený moderátor Josef Diblík. Každou hodinu je například informoval o aktuálním počtu účastníků.
Letos očekávali pořadatelé 150 000. účastníka. Ten byl vybrán tak, že v poledne byla ukončena prezentace ve všech třech startovních místech a přihlášky účastníků svezeny do Sopotnice. Když se všechny přihlášky sesypaly dohromady, byl jich plný igelitový pytel. Bylo jich téměř 12 tisíc. A mezi nimi se veřejně losovala jediná přihláška, která určila šťastného jubilejního účastníka. Stala se jím malá, desetiletá turistka Johanka Bláhová z Hradce Králové, které byl předán poukaz na turistický pobyt, který věnovala CK Kudrna Brno.

V Potštejně byla situace obdobná. Místo startu a cíle tamních tras Na Bělisku bylo přeplněné. Však tam zaregistrovali také rekordních 5 589 účastníků. Ti se rozešli na 6 pěších tras (5, 9, 14, 15, 19, 24 km), které ponejvíce využívají rodiny s dětmi a ti, pro něž je 15 km ze Sopotnice příliš. Trasa na 5 km je bezbariérová. Mnoho účastníků zamíří z Potštejna do Záměle, kde mají pro děti připravenu Floriánkovu stezku a další atrakce. Centrum mají ve starobylé hospodě U Karla IV. Tam o účastníky pochodu vzorně pečují obětaví, krojovaní členové spolku Má vlast – můj domov. Zámělští si na letošní pochod přizvali také hasiče, policii, vojáky, záchrannou službu, připravili výstavu k 100 letům republiky (o legionářích) a 130 letům KČT. V Potštejně navíc opět startovali milovníci koloběžek. Na dvě trasy (27 a 35 km) vyjel celkem 51 koloběžkář. Na turistickém Běhu pro zdraví v Potštejně letos startovalo v 11 hodin 10 běžců na trati 15 km.
Kolik se nacházelo v Potštejně na vyhrazených místech parkujících aut, se nedá zjistit. Není tam jedno centrální parkoviště. Potštejn však byl auty přeplněn. I v Potštejně na Bělisku zněla živá hudba. V průběhu dne se tam vystřídalo několik kapel. Ozvučení Běliska zařídil Standa Vašátko, který také celý průběh akce moderoval.

Ani Žampach neminula rekordní účast. Tam startovalo celkem 1 469 turistů, z toho bylo 1 112 na pěších trasách (5, 14, 15 km) a 349 cyklistů (na trasách 16, 23, 30, 38 km a pro horská kola trasy 30 a 56 km). Letos si tamní spolupracovníci z Domova pod hradem vyžádali zařazení tras pro koloběžky a také turistický Běh pro zdraví. Napoprvé zde o nové formy příliš velký zájem nebyl. Na trasy pro koloběžky vyjelo 8 zájemců. Na Běh pro zdraví prý si troufl jediný běžec. Na novinky si budou účastníci asi postupně zvykat. Snad jich přibude už v příštím roce.
Ani na Žampachu nechyběla živá kapela, která zpříjemnila turistům chvíle tam strávené. Byla to kapela KOMBI Kvasiny.

          Několik zápisů z Knihy dojmů (v Sopotnici)

*Přesně v den mých 46. narozenin 46. ročník pochodu, a jako vždy super. Dík pořadatelům.
*KČT Slatiňany – Letos jsme se zúčastnili potřetí, 2x z Potštejna, dnes odtud a tato trasa byla nejhezčí. Díky!
* Máte tu moc hezky! Děkujeme! Káťa a Matěj z Jablonce nad Nisou
* Super trasa 15 km, skvělé počasí. Za rok jsme zpět. Standa a Terka z Pardubic
* Krásné zážitky z této akce má Hana a Luboš z Markoušovic. Příští rok zase na kole. Čao.
* Vojtěch Janoušek 12 let šel celou cestu 15 km bos. Je to malý boos.
* Letos jsme šli jako velká skupinka poprvé. Moc se nám to líbilo. Všem pořadatelům dík.
* Děkujeme za krásný den. Nezapomeneme! J+J
* Trasa 15 km s kočárkem místy nebyla úplně OK, ale dali jsme to a jsme KO. M+R+T+M
* Na pochod Přes 3 hrady chodíme 5 let a pořád je to SUPER! Mám ráda pochod Přes tři hrady, maj to pěkně udělané.
* Náš první ročník……pár puchýřů, ale super výlet.